Üsküdar Belediyesi elde kalan son mülkleri satıyor!

Üsküdar Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında, belediye yönetiminin seçimlere çok az bir süre kala hazırladığı, prestijli gayrimenkullerin satılmasıyla ilgili teklifini görüştü. Üsküdar Belediyesi’nin satılmasını istediği gayrimenkullerin başında, Üsküdar’ın göbeğinde yer alan, Üsküdar Nikah Sarayı’nın önündeki Nev Çarşı AVM geliyor. AVM 2 bin 165 metrekarelik arazi üzerine kurulu. İkinci sırada ise Üsküdar’ın merkezinde, Mimar Sinan Meydanı’nın karşısında bulunan hastane binası ve arsası geliyor. Geçmişte Özel Yunus Emre Hastanesi, günümüzde ise Özel Hürrem Sultan Hastanesi olarak faaliyet gösteren 5 katlı yapı 629 metrekarelik arazi üzerine kurulu. Üçüncü sırada ise Çengelköy’deki “Üsküdar Belediyesi Alzanbak Parkı” geliyor. Bir çok yetişkin ağacın yer aldığı 2 bin 290 metrekarelik park içinde çocuklar için oyun grubu ve küçük bir basket sahası bulunuyor.

BELEDİYEYE GELİR GERİRECEK SATIŞLAR

Üsküdar Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Başkan Hilmi Türkmen’in oluru ile Meclisin onayına sunulan teklifte aynen şöyle deniyor:

“Mülkiyeti Belediye Başkanlığımız adına kayıtlı olup, Belediyemize gelir getirmesi amacıyla yazımız ekinde bulunan EK 1 listede niteliği belirtilen taşınmazların ve bu taşınmazların imar uygulaması (ifraz, ihdas, tevhit vb.) sonucu oluşacak taşınmazların; 2886 sayılı yasanın 35. Maddesi uyarınca ihale yoluyla satışı veya kiralanması veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 41. Maddesi uyarınca Belediyemizin sermayesinin tamamı Belediyemize ait olan Üsküdar Personel AŞ.’nin, Üsküdar Kent Hizmetleri Anonim Şirketinin ve Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesis İşletmesinin prim borcuna karşılık Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına devri veya 6183 sayılı Kanunun Geçici 8. Maddesi uyarınca Belediyemizin sermayesinin tamamı Belediyemize ait olan Üsküdar Personel AŞ.’nin, Üsküdar Kent Hizmetleri Anonim Şirketinin ve Üsküdar Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesis İşletmesinin vergi borçlarına mahsuben Maliye Hazinesi adına devri ve yazımız ekinde bulunan EK 2 listede niteliği belirtilen taşınmazların ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 69. Maddesi ve Üsküdar Belediye Meclisinin 03.10.2018 tarih ve 103 sayılı kararı ile kabul edilen Üsküdar Belediyesi Arsa, Konut ve İşyeri Üretimi, Tahsisi, Kiralanması ve Satışına Dair Yönetmelik gereğince satışının yapılabilmesi veya kamulaştırma trampa işlemlerinde kullanılabilmesi veya kat karşılığı sözleşme gereğince yükleniciye veya hak sahiplerine devredilecek bağımsız bölümlerin devrinin yapılabilmesi için Makamınızca da uygun görülmesi halinde Belediye Encümenine yetki verilmesi hususunda 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince karar alınmak üzere yazımızın Belediye Meclisine havalesini arz ederim.”

CHP TEKLİFE ‘HAYIR’  DEDİ

eklifin görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li meclis üyeleri, gayrimenkullerin satılmasını eleştirdi. CHP’li Meclis üyeleri özetle şunları söyledi:

“Üsküdar Belediyesinin borcunun olmadığını söylüyorsunuz, o zaman neden bu satışları yapıyorsunuz? Bu taşınmazlar Üsküdar’ın özvarlığıdır, çocuklarımızın geleceği, garantisidir. Bu satışlara hayır diyoruz.” Teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!