Naci Görür: İstanbul'da her an deprem olma riski yüzde 47

İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI

Bursa Mudanya merkezli depremlerin ardından gözler büyük Marmara depremine çevrildi. BB yetkilileri, İstanbu'da yıkılma riski olan yapılarda yaklaşık 3 miyon kişinin yaşadığını dile getiriyor.

"AYNI FAY HATTININ KUZEY KOLUNDA"

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe'ye konuşan yer bilimci Prof. Dr. Görür, Mudanya açıklarında gerçekleşen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın güney kolunda gerçekleştiğini dile getirip "Büyük Marmara depremi ise aynı fay hattının kuzey kolunda bekleniyor." dedi.

DEPREM OLMA İHTİMALİ YÜZDE 47

Bu depreme ilişkin öngörülerin halen geçerli olduğunu vurgulayan Görür'e göre, İstanbul'da her an deprem olma ihtimali yüzde 47'ye çıkmış durumda.

Görür, "Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın." dedi.

ADALAR FAYINA DİKKAT!

Kuzey Anadolu Fay Hattı 17 Ağustos 1999'daki Gölcük depreminde kırılmıştı. Aynı fay hattının devamı batıda İstanbul'dan geçiyor. 

İstanbul, o tarihten bu yana 7 ila 7,5 büyüklüğündeki bir deprem riski altında. Görür, Marmara Bölgesi'nin Kumburgaz ve Adalar fayının deprem üreteceğini belirterek Adalar fayı kırılırsa en fazla 7, Kumburgaz fayı kırılırsa minimum 7,2, her iki fay aynı anda kırılırsa 7,5 büyüklüğünde deprem olacağını dile getirdi. 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!