Çekmeköy'deki park, akaryakıt istasyonu olmaktan kurtuldu!
Çekmeköy'de AK Parti belediye başkanı döneminde, çocuk parkının vatandaşların karşı çıkmasına rağmen imara açılarak akaryakıt istasyonuna dönüştürülme projesi, belediyenin CHP'ye geçmesiyle son buldu.
İstanbul Çekmeköy Mimar Sinan Mahallesi Fiba Life Sitesi önündeki 3580 ve 3581 parseller üzerinde yer alan Ord. Prof. Zeki Velidi Togan Parkı'nın dönemin AK Partili Çekmeköy Belediyesi tarafından, vatandaşların tepkilerine rağmen parkın imara açılarak akaryakıt istasyonu yapılmasına karar verilmiş, bu karar İBB Meclisi’nin 2020 Ekim ayı toplantısında da tartışmalara yol açmış ancak AK Parti - MHP grubunun oyları ile kabul edilmişti. Bunun üzerine hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de Çekmeköylü vatandaşlar adına açılan davalarda ‘iptal’ kararları verilmişti. Site sakinlerinin açtığı davada da idare mahkemesi, yürütmenin durdurulması yönünde karar vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdare Dava Dairesi’ne yapılan istinaf başvurusu da oy birliği ile ‘kesin karar’ olarak reddedilmişti. Tüm bu gelişmelere rağmen parkı akaryakıt istasyonu yapmak isteyen dönemin AK Partili Çekmeköy Belediyesi önceki dönem yönetimi istinafa giderek ısrarını sürdürmüştü.
BELEDİYE CHP'YE GEÇTİ, ÇOCUK PARKI AKARYAKIT İSTASYONU OLMAKTAN KURTULDU
31 Mart yerel seçimlerin ardından CHP yönetimine geçen Çekmeköy Belediyesi, parka akaryakıt istasyonu yapılmasına ‘dur’ dedi. Belediyenin ilgili mahkeme kararlarına yönelik istinafa gitmesinden feragat eden Çekmeköy Belediye Meclisi, benzin istasyonu yapılmak istenen parkın yeşil alan ve deprem toplanma bölgesi olarak kalmasına oy çokluğu ile karar verdi. AK Partili meclis üyelerinin belediyeye gelir getirici bir proje olarak arkasında durup savundukları parka benzin istasyonu planı CHP’li üyelerin oyuyla reddedilerek Çekmeköy’ün gündeminden tamamen kaldırıldı. Oy çokluğu ile alınan meclis kararıyla Fiba Life Sitesi önündeki çocuk parkının ranta kurban edilmesinin önüne geçildi.
Benzer Haberler
İBB, SGK’ya olan borcunu açıkladı
İşgal edilen Tuzla Halk Plajı kullanıma yeniden açıldı
Kartal sahilindeki karavanlar kaldırıldı
100 günde 20 proje. İmamoğlu'ndan Alper Yeğin'e büyük övgü
Nicolas Anelka depremi! Şok sözlerle ayrıldığını açıkladı
Üsküdar Belediyesi milyonluk arsaları ve daireleri satışa çıkardı
Sektörün lider markası Albayrak Beton’dan, 20 milyon TL’lik yeni yatırım
ORHAN ÇERKEZ’DEN ÇEKSİAD’A ZİYARET: PROJE VE YATIRIMLARDA İŞBİRLİĞİ